Kocaeli Gazetesi’ne manşet haberi olduk.

Körfez’de kalıp sektöründe tanınan Zihni Çelik’in icat ettiği tek kullanımlık ayakkabı boyası, ayakkabı boyacılarının pabucunu dama atacak gibi gözüküyor. Ürün, kısa zamanda piyasaya sürülecek.

Körfezli sanayici Zihni Çelik’in TÜBİTAK tarafından teşvik alan ve patenti 190’dan fazla ülkede tanınan tek kullanımlık ayakkabı boyası ‘Boyaat’ dünya markası olma yolunda ilerliyor. Arkadaşının ayakkabısındaki çamuru silerken ‘Ya böyle bir de boyasak ne güzel olur’ sözüyle neden olmasın diyerek yola çıkan Zihni Çelik, o günden bu yana geçen 1 buçuk yıllık sürede yaptığı Ar-Ge çalışmalarının ardından ürününü üretimine başlamaya hazırlanıyor.

 

“NEDEN OLMASIN DİYE BAŞLADI”

Geliştirdiği tek kullanımlık ayakkabı boyası ürününün ortaya çıkış hikayesini anlatan Çelik, “Bir arkadaşımın yaptığı bir ziyaret sırasında dükkanda gezerken ayakkabıları çamurlandı. Benden ıslak mendil istedi ve verdim. Ayakkabısını silerken ‘Keşke böyle boya da olsa ayakkabıyı hemen boyasak ne güzel olur’ dedi. Arkadaşımın bu sözlerinin ardından neden olmasın diye düşündüm ve proje hakkında düşünmeye başladım. Mendille mi, yoksa süngerle mi iyi olur diye danışmaya başladım. Mühendislerime nasıl olmasını gerektiğini anlattım ve onların tasarımıyla bu ürünü geliştirdik” ifadelerini kullandı.

 

DÜNYADA ÖRNEĞİ YOK

Çalışmaları sırasında her gün farklı şeyler ürettiklerini belirten Çelik, “İlk tasarladığımız ürünler güzeldi, ancak pratik değildi. Bu nedenle denemelere 1 buçuk yıl boyunca devam ettik. İlk ürünümüz TÜBİTAK tarafından çok beğenildi. TÜBİTAK’tan Ar-Ge desteği aldık. Daha sonra ürünün patenti için çalışmalara başladık. Bu aşamada 200 bin liradan fazla harcama yaptık. Çünkü uluslararası patent almak için çok fazla ön koşul var. Euro patentini de aldığımız Boyaat, 190’dan fazla ülke tarafından tanındı ve dünyada tek olarak kayıtlara geçti. Bu benim en büyük gururum” şeklinde konuştu.

 

ASELSAN İLE AYNI ÖDÜLÜ ALDI

TÜBİTAK tarafından beğenilen ürün için İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’na davet edildiklerini belirten Çelik, “Bu fuara ASELSAN gibi firmalarla birlikte katıldık. Orada 18 ülke arasında Kocaeli’yi temsil eden sadece biz vardık. Hatta ASELSAN’la aynı ödülü aldık. Fuardaki konuşmamda bir ıslak mendilden yola çıkarak bu ürünü nasıl geliştirdiğimi anlattım. Herkesi etkilemiş olacağım ki, çok alkış aldım” diye konuştu.

 

“HAYALİMİ GERÇEKLEŞTİRDİM”

Hamidiye Makine’nin sahibi olan Zihni Çelik, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Ben çocukluğumdan beri hep dünya markası olmanın hayallerini kurardım. Boyaat da bu hayalimle ortaya çıkan bir ürün oldu. Ben hayalimi gerçekleştirdim. Henüz üretime geçmedik, ancak yurtiçi ve dışından olmak üzere pek çok yerden siparişler geliyor. KOSGEB’den beklediğim hibe geldikten sonra üretim bandını kurup üretimine başlayacağız. Türkiye’deki dağıtımını kendim yapmayı düşünüyorum. Yurtdışındaki satışlarda da patent hakkını vereceğim. Boyaat’ı profesyonel olarak geliştirdikten sonra piyasaya sunacağım. Fiyatı 10 kuruş olacak, Siyah, kahverengi, beyaz renklerinde yapılacak” ifadelerini kullandı. Bu arada Boyaat’ı ayakkabı boyacılarının nasıl karşılayacağı ise merak konusu oldu.Hilal GÜDÜCÜ

tkab2

Körfezli sanayici Zihni Çelik ve ekibi, Boyaat’ı geliştirmek ve üretim düzeyine getirmek için çalışıyor.

 

Kaynak: http://www.kocaeligazetesi.com.tr/tek-kullanimlik-ayakkabi-boyasi-geliyor-661413h.htm